Nadmierna pobudliwość i nerwowość nie powalają Ci skutecznie zasnąć i wypocząć? Możesz spróbować rozwiązania, jakim jest kołdra obciążeniowa. W jakich sytuacjach się ją stosuje i jakie jest jej działanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Czym jest kołdra obciążeniowa?
Jest to produkt, który do tej pory znany był przede wszystkim rodzicom dzieci, które cierpią na ADHD czy autyzm. To dzięki tego rodzaju kołdrom dzieci cierpiące na te dysfunkcje lepiej radziły sobie z zasypianiem. Obecnie kołdry obciążeniowe mogą być także z powodzeniem stosowane przez dorosłych, którzy mają między innymi problem z zaśnięciem.
Kołdra obciążeniowa charakteryzuje się szczególną budową – w jej wnętrzu wraz z wypełnieniem umieszczane są także szklane granulaty, kulki, a nawet kamyczki, które mają zwiększyć jej ciężar. Ponadto tego rodzaju kołdry szyje się z tylko naturalnych materiałów – najlepiej aby była do bawełna lub flanela bawełniana.
Działanie kołdry obciążeniowej
Zadaniem Kołdry obciążeniowej, zwanej także kołdrą sensoryczną, jest wywołanie odpowiedniego nacisku, który naśladuje techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję, czyli nasz zmysł orientacji. Dzięki temu może pozytywnie wpływać na nadpobudliwość, nerwowość i sprzyjać rozluźnieniu i uspokojeniu, co ma duże znaczenie dla szybkiego zaśnięcia i spokojnego snu.
Polecane jest więc nie tylko dzieciom, które cierpią na autyzm czy ADHD, ale również dorosłym, którym doskwiera nadmierna nerwowość związana z codziennym stresem, co utrudnia zaśnięcie i negatywne wpływa na jakość snu. Działanie terapeutyczne i zdrowotne kołder obciążeniowych poprawia jakość snu, co objawia się w rezultacie lepszym samopoczuciem i poprawą między innymi koncentracji w ciągu dnia.
Rozmiary koder obciążeniowych – dlaczego są ważne?
Decydując się na zakup kołdry obciążeniowej konieczne należy dopasować ją do siebie – musi być nie tylko odpowiednio duża, ale również ciężka. Wskazane jest, aby jej ciężar stanowił od 5 do 15% masy ciała jej użytkownika.
Prawidłowo dopasowane pod względem rozmiaru oraz ciężaru kołdry sensoryczne gwarantują skuteczność terapeutyczną. Warto także zapoznać się z przeciwwskazaniami – okazuje się, że akcesoriów tych nie mogą używać m.in. osoby chore na astmę.