Prysznice czy też wanny w łazienkach to już standard. W wielu pomieszczeniach jednak pojawiają się nowsze rozwiązania – panele prysznicowe, deszczownice. Zyskują od samego początku rzesze zwolenników, skuszonych np. nowoczesnym wyglądem. Wybór takiego elementu w łazience powinien być przemyślany, bo ma i zalety, i wady.
Wygląd i funkcjonowanie deszczownicy
Deszczownica do prysznica jest bardziej efektowna od słuchawki. Strumień wody jest rozproszony i sprawia naturalne wrażenie. Można też dużo wygodniej brać kąpiel w tej formie, więc brak wanny (jeśli ktoś nie zamontował jej z braku miejsca lub chęci) aż tak nie doskwiera.
Obecnie stosowane deszczownice prezentują się ładnie, nowocześnie i efektownie. Mają minimalistyczny design, więc nie wyglądają przytłaczająco nawet w szczególnie małych łazienkach. Dość łatwo wybrać podobający się kształt, rozmiary, ogólny styl czy barwę. Końcowy rezultat jest dokładnie taki, jakiego się oczekuje.
Inną kwestią jest funkcjonalność deszczownicy. Proste modele działają tak jak prysznic, z tym że nie jest konieczne ich trzymanie w ręce lub zawieszanie na ścianie. Całość jest dużo wygodniejsza, wystarczy stanąć w miejscu, w którym deszczownica ma zasięg (przeważnie jest on nieco większy niż dysza).
Kolorowa łazienka
Nowoczesne łazienki nie są już białe, często właściciele decydują się na dużo bardziej różnorodną kolorystykę. Producenci armatury łazienkowej biorą to pod uwagę, więc dzisiaj nikogo nie dziwi kolorowa Deszczownica do prysznica lub taka o nietypowym kształcie. Istnieje możliwość wykonania dyszy na zamówienie.
Jeśli ktoś jest miłośnikiem ładnych barw i form w łazience, jak najbardziej powinien dać szansę deszczownicy. Można skomponować atrakcyjnie wyglądającą część prysznicową i w ten sposób zmienić zwykłe wnętrze w coś oryginalnego. Zwolennicy klasyki często pozostają przy prysznicu.
Deszczownicę w kabinie lub będącą elementem panelu można mieć nawet wtedy, gdy w łazience istnieje też wanna. Jest to jednak rozwiązanie stosowane w większych pomieszczeniach, bo zarówno kabina, jak i wanna zajmują dość sporo miejsca.