Jedną z kluczowych kwestii związanych z wyborem projektu domu, jest to, w jaki sposób będzie on ogrzewany. Od wyboru metody ogrzewania będzie zależeć nie tylko koszt eksploatacji budynku, ale także to, w jaki sposób będzie mógł być wykończony oraz może to wpłynąć na ilość i rozkład pomieszczeń w domu. O czym więc należy pamiętać wybierając rodzaj ogrzewania?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Niezależnie od tego, jaką metodę ogrzewania domu wybierzemy, należy pamiętać o zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. Dlatego do kładzenia instalacji grzewczej i montażu urządzeń rozprowadzających ciepło należy wybierać ekipę, która specjalizuje się w danej metodzie. Trzeba też pamiętać o tym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania poszczególnych urządzeń i grzejników. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi norm bezpieczeństwa opracowanych dla poszczególnych metod grzewczych.
Kotłownia jako osobne pomieszczenie
Wybór metody ogrzewania domu ma znaczenie także dla ilości pomieszczeń w domu. Dla niektórych rodzajów kotłów konieczne jest wydzielenie osobnych pomieszczeń, czyli kotłowni. Osobna kotłownia według przepisów budowlanych powinna być wydzielona dla kotłów na paliwo stałe oraz na olej opałowy. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe, wydzielenie kotłowni jest konieczne w przypadku kotła z otwartą komorą, a także z komorą zamkniętą, jeżeli jego moc jest większa niż 30 kW. W przepisach budowlanych jest dokładnie określone, jaką wielkość powinna mieć kotłownia, jeżeli jest ona wymagana. Projekt powinien uwzględniać te przepisy, gdyż inaczej można nie uzyskać pozwolenia na budowę (zobacz również BHP przy budowie domu – o czym należy pamiętać?).
Miejsce do składowania opału
Wybierając metodę ogrzewania, warto też uwzględnić koszty zakupu opału oraz sposób jego przechowywania – czy zajmuje on dużo miejsca i jak łatwo jest dostępny w naszej okolicy. Jeżeli opał jest łatwo dostępny, nie zawsze zachodzi konieczność wydzielenia pomieszczenia do jego składowania, z czego często rezygnują osoby wybierające małe domy. Jednak, gdy opał jest trudniej dostępny, warto wydzielić osobne pomieszczenie do jego składowania zgodne z wytycznymi zawartymi w przepisach prawa budowlanego i przeciwpożarowego. Jeżeli szukasz inspiracji na urządzenie kotłowni i pomieszczenia do składowania opału sprawdź te inspiracje – domy parterowe – domoweklimaty.pl.