Zarówno handel detaliczny, jak i hurtowy, są jednymi z łatwiejszych metod osiągania zysków. Wymagają początkowej inwestycji, która zazwyczaj się opłaca. Co pewien czas konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji asortymentu. Jak można sobie to ułatwić?
Jakie jest znaczenie inwentaryzacji?
W nowoczesnych sklepach stosuje się systemy komputerowe, które między innymi przechowują aktualne informacje o stanach magazynowych. Należy jednak pamiętać, że dane komputerowe a rzeczywisty stan mogą się różnić. Inwentaryzacja ma na celu wykrycie tych różnic.
Po co to jest potrzebne? Dzięki inwentaryzacji można zaktualizować dane magazynowe, co ułatwia składanie zamówień. Właściciel sklepu wie wtedy, co dokładnie ma na stanie i w jakiej ilości. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych sklepów, gdzie inny sposób kontroli asortymentu może być niemożliwy. W dłuższej perspektywie, właściwe zarządzanie stanami magazynowymi pozwala na polepszenie oferty i zwiększenie zysków.
Jak uczynić inwentaryzację łatwiejszą?
Przeprowadzenie inwentaryzacji towarów w sklepie nie jest prostym zadaniem, wymaga czasu i zaangażowania. Najlepiej, gdy odbywa się poza godzinami otwarcia sklepu. Jednym z narzędzi, które mogą ułatwić ten proces, jest AMS system. Systemy informatyczne tego rodzaju wykorzystują specjalne kolektory danych z czytnikiem kodów kreskowych do sprawdzania towarów.
Następnie dane z kolektora są przesyłane do komputera, gdzie następuje porównanie z zapisanymi stanami magazynowymi. Dzięki temu sposób oszczędza się pracę, czas i pieniądze. Szybsza inwentaryzacja pozwala również na skrócenie czasu, przez jaki sklep pozostaje zamknięty.
System AMS Optiest – gdzie jeszcze się sprawdzi?
Zalety systemu AMS Optiest nie kończą się bynajmniej na wymienionych powyżej. Koniecznie trzeba wspomnieć również o możliwościach, jakie system ten daje w zarządzaniu biurem i dokumentacją. Dzięki temu archiwizacja dużych ilości dokumentów jest o wiele łatwiejsza.
System sprawdza się również w sklepach internetowych, w których znacznie ułatwia kompletowanie zamówień. Zastosowanie znajduje również we wszelkiego typu hurtowniach i magazynach, w których usprawnia zarządzanie przepływem towaru.