Ilość osób używających na co dzień rękawiczek medycznych jest z pewnością bardzo duża. Wszak nie tylko lekarze stają przed koniecznością chronienia się przed niebezpiecznymi patogenami. Wszystkie osoby pracujące na stanowiskach około medycznych a także w gabinetach kosmetycznych powinny korzystać z tej formy zabezpieczenia.
Jak używać rękawiczek, aby zapewnić sobie i pacjentom maksymalną ochronę?
Rękawiczki medyczne oczywiście należy traktować jako wyrób użytku jednorazowego. Nie wystarczy jednak po prostu wyrzucić rękawiczek do kosza. Personel medyczny oczywiście doskonale wie, że rękawiczki należy utylizować podobnie jak wszystkie odpady medyczne, a więc umieszczać w specjalnych pojemnikach. Podobnie powinniśmy podchodzić do kwestii utylizacji rękawiczek, jeżeli używamy ich prywatnie (choćby przy opiece nad osobami starszymi, schorowanymi). Powinniśmy je utylizować w taki sposób, aby mieć pewność, że bakterie nie zostaną rozprowadzone (np. przez zwierzęta w domu). Ponadto, nawet użycie rękawiczek nie zapewnia, że niewielkie ilości niebezpiecznych patogenów nie trafią na naszą skórę. Dlatego powinniśmy po każdorazowym ściągnięciu rękawiczek medycznych umyć dokładnie ręce wodą z mydłem.
Jakie rękawiczki wybrać?
Najpopularniejszym wyrobem, jeżeli chodzi o rękawiczki medyczne, są oczywiście produkty wykonane z lateksu. Są stosunkowo tanie, wytrzymałe, elastyczne oraz cechują się bardzo niską porowatością, a więc bez możemy ich używać bez obaw, że część bakterii czy wirusów trafi na naszą skórę. Niestety, spora grupa osób skarży się z powodu dolegliwości alergicznych spowodowanych kontaktem z lateksem. W tej kwestii przychodzą z pomocą wyroby wykonane z innych materiałów, czyli nitrylu lub winylu. Umożliwiają one swobodne użytkowanie alergikom, gdyż są materiałami niepowodującymi uczuleń. Niestety, posiadają również wady, takie jak cena czy wytrzymałość mechaniczna.
Wady i zalety rękawiczek nitrylowych i winylowych.
Rękawiczki nitrylowe są niestety nieco droższe od lateksowych oraz winylowych, co w przypadku małych ilości może nie być takim problemem. Jednak w przypadku sprawowania całodobowej opieki nad osobą obłożnie chorą może to już stanowić problem. Rękawiczki winylowe można zakupić w cenie bardzo podobnej do rękawiczek lateksowych, jednak niestety są najmniej elastyczne ze wszystkich trzech typów rękawiczek medycznych. To sprawia, że bardzo łatwo je rozerwać, uszkodzić w trakcie pracy. Dlatego używa się ich tylko w przypadku mało krytycznych pod względem ryzyka zakażania zastosowaniach (takich jak fizjoterapia, diagnostyka medyczna etc.).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar