Nie brakuje branż, gdzie obecnie stosowane są wyroby ze stali nierdzewnej. Między innymi są to takie elementy, jak nakrętki, wkręty, pręty gwintowane, nity zrywalne itp. Dużym powodzeniem cieszą się także śruby. Czym charakteryzują się produkty wykonane z tego materiału? Gdzie są z powodzeniem wykorzystywane? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie.
Jak powstają śruby ze stali nierdzewnej?
Zastanawiacie się, jak powstają elementy tego typu? Trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na materiał. Stal nierdzewna to grupa stopów stali, które cechują się obniżoną zawartością węgla. Między innymi potem elementy tego typu są odporne na korozję – biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, kwasy i zasady o niskim stężeniu itp. Trzeba tutaj podkreślić aspekt dotyczący składu chemicznego. Mianowicie stopy stali nierdzewnej zawierają minimum 10,5% chromu i maksimum 1,2% węgla. Należy dodać, że chrom zawarty w stali wchodzi w reakcję z tlenem. Powoduje to powstanie cienkiej, niewidocznej i odpornej na korozję warstwy tlenku chromu. Taka warstwa odbudowuje się samoczynnie w przypadku uszkodzeń przez czynniki zewnętrzne. Poza tym nie reaguje z innymi substancjami. Stal nierdzewna jest nie tylko odporna na korozję. Poza tym cechuje się między innymi łatwym czyszczeniem, prostą obróbką, korzystnym stosunkiem wytrzymałości do wagi czy żarowytrzymałością.
Gdzie można je użyć?
Aktualnie śruby ze stali nierdzewnej są coraz częściej stosowane. Warto tutaj zwrócić uwagę między innymi na produkcję mebli kuchennych. Często ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jak dużo mają elementów tego typu w swoim domu czy mieszkaniu. To jednak nie wszystko. Ponadto elementy ze stali nierdzewnej są wykorzystywane do tworzenia aparatury chemicznej. Śruby są stosowane także w czasie montowania różnych konstrukcji, które będą potem znajdowały się na zewnątrz. Wynika to właśnie między innymi z faktu, że elementy tego typu są odporne na korozję. Są zatem stosowane w czasie montażu między innymi balustrad metalowych, pawilonów handlowych czy tymczasowych namiotów magazynowych.
Co ciekawe, śruby ze stali nierdzewnej mogą być również zastosowane w motoryzacji. Przykładem są śruby kołnierzowe DIN 6921 (PN 82247). Trzeba podkreślić, że opisane elementy są używane w motoryzacji oraz przemyśle samochodowym do układów zawieszenia, układów hamulcowych, a także sterujących. Eksperci podkreślają, że produkty tego typu naprawdę bardzo dobrze wywiązują się ze swojego zadania.