Podnoszenie, przenoszenie i bezpieczne składanie ciężkich elementów to w przemyśle chleb powszedni. Dlatego też przy konstrukcji różnego rodzaju maszyn dźwigowych wykorzystuje się zawiesia linowe, które muszą być w pełni wytrzymałe i trwałe, aby przetrwać trudy eksploatacji.
Czym są zawiesia linowe?
Zawiesia linowe to części dźwigów , które składają się z naprężonej stalowej liny oraz pętli, która wykonana jest zazwyczaj z twardego włókna. Konstrukcja materiału włókiennego, która się nie rozwarstwia zapewnia stabilność pracy.
Zawiesia tego typu wykorzystywane są w maszynach pracujących na budowach bądź w dużych halach produkcyjnych. Mogą różnić się nieco budową, ponieważ do różnych prac używa się zróżnicowanych rodzajów zawiesi.
Zawiesia linowe i ich rodzaje
Najprostszy podział zawiesi to taki, który klasyfikuje je ze względu na ilość cięgien występujących w konstrukcji. Podstawowe zawiesia są jednocięgnowe, ale występują także modele dwu- , trzy- bądź nawet czterocięgnowe.
Innym typem zawiesi są zawiesia o obwodzie zamkniętym. Ich wygląd nie jest przypadkowy, gdyż służą one do podnoszenia i transportowania takich ładunków, które da się przewiązać. W ten sposób praca staje się bezpieczniejsza i bardziej efektywna a osoby obsługujące dźwigi zyskają pewność, że przewożony materiał nie spadnie i się nie uszkodzi. Sprawdzi się to np. doskonale w przypadku załadunku lub rozładunku statków.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Wszelkie typy zawiesi muszą być produkowane w taki sposób, by wpisywać się w odgórnie ustalone przepisy BHP. Ochrona zdrowia i życia ludzkiego jest tutaj priorytetem. Uznaje się, że zawiesia linowe muszą być zgodne z europejską normą PN-EN-13414.
Części i oprzyrządowanie wykorzystane na potrzeby przemysłu muszą legitymować się szczególną trwałością. Zawiesia są wykonywane z najlepszej jakości komponentów, dzięki czemu wykazują zdumiewającą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie są też podatne na skrajne temperatury, dlatego mogą skutecznie pracować zarówno latem jak i zimą.