Założenie firmy nie daje jeszcze gwarancji sukcesu. Niestety połowa start-upów już po roku wypada z rynku. Przedsiębiorcy często popełniają takie same błędy, które prowadzą do porażki. Czego należy unikać, żeby zapewnić sukces swojemu przedsiębiorstwu?
Zgromadź oszczędności
Praktycznie żadna działalność gospodarcza nie przynosi zysków od razu. Zazwyczaj trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy zanim pojawi się pierwszy zarobek. Najlepiej przed założeniem firmy odłożyć trochę pieniędzy. Działalność będzie generować koszty niezależnie od tego, czy pozyskamy pierwszych klientów, czy nie.
Karty kredytowe i szybkie pożyczki
Karta kredytowa lub szybka pożyczka to przydatne narzędzia, z których można czasem korzystać, jednak należy robić to z rozsądkiem. Takie szybkie sposoby na zdobycie pieniędzy są zazwyczaj związane z dużymi kosztami w postaci wysokich odsetek. Być może lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie pożyczki biznesowej, inwestora lub skorzystanie z różnych form dofinansowania.
Łączenie wydatków prywatnych i firmowych
Polskie prawo nie zmusza przedsiębiorców do zakładania oddzielnego konta dla firmy, jednak takie rozwiązanie jest pod wieloma względami dużo bardziej korzystne. Oddzielne konto firmowe pozwoli na odseparowanie środków na działalność od tych przeznaczonych na codzienne wydatki. Jednocześnie posiadanie oddzielnego konta ułatwia rozliczenia i prowadzenie księgowości.
Bałagan w papierach
Dokumentacja księgowa zawsze powinna być prowadzona starannie, dotyczy to także małych firm. Każda faktura powinna być wydrukowana, odpowiednio opisana i przechowywana we właściwy sposób. Wpłaty od klientów trzeba kontrolować i upominać spóźnialskich. Prządek w dokumentach finansowych znacznie ułatwi prowadzenie biznesu, monitorowanie sytuacji finansowej firmy, a także zmniejszy stres w przypadku kontroli skarbowych.
Brak środków na reklamę
Dostarczanie produktów lub usług wysokiej jakości nie wystarczy, trzeba jeszcze o tym fakcie poinformować klienta. Zakładając firmę trzeba brać pod uwagę wydatki na promocję. Dobra reklama pozwoli na przyciągnięcie pierwszych klientów. W zależności od profilu przedsiębiorstwa trzeba będzie zainwestować w ulotki, wizytówki, pozycjonowanie strony, itp.
W przypadku problemów i wątpliwości warto zwrócić się z prośbą o pomoc do bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłek, jest uczenie się na cudzych błędach. Finanse przedsiębiorstwa to bardzo skomplikowane zagadnienie, więc trudno się dziwić, że wiele osób, które zaczynają własną działalność, ma problemy w tym zakresie. Najważniejsze jest dobre planowanie oraz organizacja. Należy unikać bałaganu, a także mieszania wydatków prywatnych i firmowych. Przedsiębiorca powinien zawsze mieć jasne wyobrażenie o sytuacji finansowej swojej firmy. Dotyczy to nawet małej działalności, która nie ma dużych obrotów. Już od pierwszych dni prowadzenia firmy warto więc zadbać o porządek w papierach i przejrzystą, dobrze zorganizowaną księgowość.