Badania, które powinno wykonać się w pierwszym trymestrze ciąży
Pierwszy trymestr, choć często jest jeszcze niewidoczny dla otoczenia, jest niezwykle ważny dla matki i dziecka. Niezależnie od tego, czy przyszła mama przygotowywała się do zwiększenia rodziny, czy było to dla niej zupełne zaskoczenie, należy wykonać wtedy szereg badań. Jakich? Wyjaśnimy w poniższym artykule.
Gdy na teście pojawią się dwie kreski
Wykonanie testu ciążowego we własnej łazience, tak naprawdę jest pierwszym badaniem, jakie wykonujemy w na początku ciąży. Gdy pokaże on dwie kreski, co oznacza, iż jest pozytywny, należy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Jeśli nie możemy doczekać się potwierdzenia ciąży na badaniu USG w gabinecie ginekologicznym, warto wykonać diagnostykę z krwi. Zbadanie obecności i stężenia hormonu hCG, ostatecznie potwierdzi ciążę.
Początkowe badania krwi
Lekarz ginekolog, dy potwierdzi ciążę na badaniu USG, na pewno zleci pacjentce bardzo rozszerzoną morfologię. Wśród badań (poza zwykłą morfologią), jakie znajdą się na liście, na pewno będzie oznaczenie grupy krwi matki. Lekarz sprawdzi też poziom TSH, czyli funkcjonowanie tarczycy. Wykluczy też szereg chorób, takich jak toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, czy zarażenie wirusem HIV. Jeśli pacjentka nie badała jej w ostatnim czasie, wykona też cytologię.
Badania prenatalne
W okolicach 10. tygodnia ciąży zaleca się wykonanie badań prenatalnych. Podstawowym ich rodzajem jest pogłębione badanie USG, w którym lekarz specjalista sprawdzi wszystkie narządy zewnętrzne i wewnętrzne dziecka. Sprawdzi także przezierność karkową. Możliwe też, że potwierdzi płeć płodu. Badania prenatalne pozawalają przede wszystkim wykluczyć bądź potwierdzić szereg zaburzeń i wad genetycznych, takich jak Zespoły Downa, Edwardsa czy Patau.
Pierwszy trymestr ciąży jest niezwykle ważny dla każdej matki i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Bardzo ważne jest, by nie zaniedbywać wszystkich badań, które zostaną zlecone przez lekarza prowadzącego. Dzięki nim kobieta ciężarna i płód będą odpowiednio zaopiekowani, a w razie nieprawidłowości, leczenie zostanie podjęte, jak najszybciej będzie to możliwe.