Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która objawia się występowaniem wyłysiałych placków na skórze głowy. Jest to schorzenie, którego pierwsze objawy mogą dotykać nawet dzieci. Wystąpienie łysienia może być powiązane z traumatycznym przeżyciem lub ciągłym stresem, który powoduje spustoszenia w organizmie.
Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?
Łysienie plackowate to choroba o przebiegu długotrwałym polegająca na pojawianiu się zmian zapalnych i uszkodzeń mieszków włosowych, co doprowadza do powstawania wyłysiałych placków. Ponadto wypadnięciu mogą ulec brwi, rzęsy i włosy w okolicach narządów płciowych. Choroba ta dotyka około 2% pacjentów zgłaszających się z problemami skórnymi do lekarzy dermatologa i trychologa.
Można wyróżnić cztery główne czynniki mające wpływ na ryzyko zachorowania na łysienie plackowate. Zalicza się do nich:
• czynniki immunologiczne – organizm reaguje immunologicznie, co doprowadza do powstania stanu zapalnego wokoło mieszka włosowego. Efektem jest wypadanie włosów z określonego obszaru skóry głowy,
• czynniki autoimmunologiczne – łysienie plackowate może być jedną z kilku chorób o podłożu autoagresji, takich jak: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo, liszaj,
• czynniki genetyczne – badania udowodniły, iż u nawet 20% pacjentów choroba może występować rodzinnie,
• czynniki psychosomatyczne – osoby narażone na długotrwały stres lub doświadczające traumatycznego przeżycia są bardziej narażone na wystąpienie łysienia plackowatego. Obniżenie jakości życia, które jest związane z długotrwałym stresem, zwiększa wypadanie włosów i możliwość zachorowania na łysienie plackowate.
Jakie są objawy łysienia plackowatego?
Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już u dzieci. Dochodzi wówczas do utraty włosów z określonego obszaru na skórze głowy. Na obrzeżach mogą pojawić się krótkie włosy, tak zwane włosy wykrzyknikowe. Ogniska zapalne, na których wypadają włosy, to przeważnie okręgi o średnicy od 5-10 cm. Ponadto warto wiedzieć, iż choroba jest nawrotowa i znaczna część pacjentów doświadcza więcej niż jednego rzutu łysienia. Niestety często choroba prowadzi do obniżenia jakości życia i utrudnia normalne funkcjonowanie, co może prowadzić nawet do depresji. Dlatego też tak ważne jest skuteczne leczenie i zapobieganie nawrotom choroby.
Jak leczyć łysienie plackowate?
Leczenie łysienia plackowatego jest niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednią kuracje, tym większa szansa na to, iż włosy odrosną i ryzyko nawrotu łysienia będzie mniejsze. Lekarz może zatem przepisać pacjentowi odpowiednie preparaty sterydowe: maści, żele lub kremy, które mają zahamować łysienie. Niekiedy włącza się także leczenie doustne. Ponadto można stosować fotochemioterapię (PUVA) oraz terapię UVB. Badania wykazały, że u osób, które chorują na łysienie plackowate można zauważyć duże niedobory witaminy D, dlatego też tak ważna jest jej suplementacja.
Leczenie łysienia plackowatego polega na zahamowaniu wypadania włosów i redukcji nawrotów choroby. Niestety jest to proces długotrwały. Dlatego też tak ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarzy.
Artykuł przygotowany przy współpracy z drturowski.pl