Nie brakuje osób, które muszą niedługo podjąć naprawdę trudną decyzję. Chodzi o wybór śrub – też macie taki twardy orzech do zgryzienia? Statystyki pokazują, że dużo fachowców decyduje się na elementy łączące (albo regulujące) spełniające określone standardy ISO/DIN/PN. Wydaje się, że warto podążać tą samą ścieżką. W jakim celu powstają normy? ISO/DIN/PN – jak rozwinąć te skróty? Czy konwersja pomiędzy poszczególnymi normami jest trudna do szybkiego zrealizowania? Kiedy taka czynność jest wykonywana?
Normy ISO/DIN/PN – o czym informują?
Jeśli uważacie, że normy ISO/DIN/PN nie mają większego znaczenia, to jesteście w bardzo dużym błędzie. Dlaczego? Każda taka norma ma na celu między innymi ułatwienie wytwarzania konkretnych produktów. Producenci od samego początku wiedzą, co mają zrobić, aby ich produkty zostały uznane jako spełniające wymagane standardy. Normy to narzędzia ułatwiające także świadczenie usług. Szczególnie, jeśli chodzi o firmy działające poza granicami naszego kraju. Znajomość norm ISO/DIN/PN ułatwia bowiem komunikację z przedsiębiorstwami z innych państw. Normy powstają bowiem choćby po to, aby nie powstawały żadne bariery na płaszczyźnie technicznej.
Każda norma definiuje na przykład klasę wytrzymałości. Na tej podstawie można ocenić, czy konkretne śruby, podkładki, nakrętki itp. będą nadawały się do wykorzystania w danej sytuacji. Potrzebujecie elementów do pracy w trudnych warunkach? W takim razie warto sprawdzić, które produkty spełniają określone normy na tym polu. Normy ISO/DIN/PN określają również materiał, z którego powstały poszczególne elementy. Jeśli na przykład macie do czynienia ze śrubami wykonanymi ze stali nierdzewnej, to możecie być spokojni o ich jakość. Takie produkty są bardzo odporne na korozję – mogą być zatem stosowane w konstrukcjach lokalizowanych na zewnątrz itp. Poza tym stal nierdzewna gwarantuje żarowytrzymałość, elegancki wygląd, prostą obróbkę, bezproblemowe czyszczenie itd. O czym jeszcze mówią normy? Informują nas również o powłoce danych elementów złącznych. Na tej podstawie można dowiedzieć się, czy w przypadku konkretnych śrub zastosowane ocynk ogniowy, ocynk płatkowy, oksydowanie itd.
Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – dyble do betonu (https://stalmut.pl/oferta/kotwy-i-kolki-rozporowe/kotwy-pierscieniowe-dyble-do-betonu-fbn/)
W jakich sytuacjach wykonywana jest konwersja?
Konwersja norm jest wykonywana, kiedy istotne jest dokładne określenie na przykład rodzaju zamawianych/kupowanych śrub, nakrętek, wkrętów, kołków itp. Normy ISO/DIN/PN odnoszą się bowiem do różnych elementów. W tym gronie znajdują się także podkładki. Elementy okrągłe płaskie, posiadające oznaczenia DIN 125/ISO 7089/PN 82006, mogą być zastosowane na przykład w przydomowych pracach konstrukcyjnych. Świetnie sprawdzają się także w konstrukcjach drewnianych itp. Macie zamiar je zamówić? A może chcecie sprzedać komuś z zagranicy? Właśnie wtedy bardzo przydaje się konwersja.